Gürcistan Batum

Karadeniz bölgemizde sınır komşumuz Gürcistan‘ın yemyeşil şehri Batum, deniz ve yeşil doğanın birleştiği bir Karadeniz şehir olarak öne çıkıyor. Tarih boyunca turistik bir şehir olan Batum günümüzde kumarhaneleri ve gece hayatıyla öne çıkıyor.

Gürcistan uzun zamandır görmeyi planladığım fakat hep ötelediğim bir ülkeydi ta ki planladığım Balkan turu için schengen vizesinde sıkıntı çıkana kadar. Hazır 1 aylık bir izin ayarlamışken rotayı Gürcistan’a çevirmeye karar verdim.

Kurban bayramının bitmesiyle 15 Ağustos’ta İstanbul’dan yola çıktım, Batum’a kadar planım ilk gün Samsun’a varıp konaklamak, ertesi gün Batum’a varmaktı. İlk gün plan tıkır tıkır işlese de ertesi gün yola çıktıktan sonra Trabzon’da başlayan yağmur Hopa’ya kadar eşlik etti. Yağmur altında daha fazla gitmenin anlamı olmadığını düşünüp 1 gece de Hopa’da konaklayıp ertesi gün Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum‘a giriş yaptım.

Sarp Sınır Kapısı Geçişi

Sarp Sınır Kapısı Geçisi
Sarp Sınır Kapısı

Sarp sınır kapısı için öncesinde okuduklarım çok sıra olduğu, sınır kapısında inşaat olduğu için yoğunluk olduğu gibi bilgilerdi fakat hafta içi saat 10 gibi gittiğimde, herhangi bir kalabalık ile karşılaşmadım önümde bekleyen 3, 5 tane araç vardı.

  • Sarp Sınır Kapısından sadece yeni kimlik veya pasaport ile geçebiliyorsunuz
  • Kimlik ile giriş yapacak olanlar harç pulu ile verilen kağıdı doldurmanız gerekiyor, pasaport ile giriş yapıyorsanız bu kağıdı doldurmanıza gerek yok

Trafik Sigortası ve Sim Kart Alımı

Gürcistan’a kendi aracınızla giriyorsanız trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor, aksi durumda ülkeden çıkarken yüksek cezası var, ayrıca Gürcistan’da kamikaze gibi giden araçları görünce trafik sigortasına ihtiyaç olduğunu daha iyi idrak etmiş olacaksınız 🙂 Ben motosiklet için trafik sigortasını sınır kapısının karşısındaki acentelerden 15 günlük 20 Lari’ye yaptırdım.

Gürcistan’da olduğum sürece internet ihtiyacımı karşılamak için sim kartı yine sınır kapısından çıkınca bir deskten satın aldım, hat ücreti 5 Lari, 2gb internet içinde 3 Lari ödedim. İnternet paketim bittikçe şehir merkezlerinde bulunan otomatlardan kendim internet paketi satın aldım.

Batum’da Konaklama

Batum‘da konaklama için 5 yıldızlı otellerden konuk evine (guest house) kadar çok fazla seçenek mevcut. Ben yaptığım gezilerde konaklamaya minimum bütçe ayırdığım için çadır veya hostellerde kalıyorum. Batum‘da sahilde bulunan Bulvar’da çadır kurulabiliyor diyenler var fakat ben şehirin göbeğinde çadır kurmayı sevmediğim için Eski Batum’da bulunan Retro Hostel’de konakladım.

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum şehir olarak Eski Batum ve Yeni Batum olarak ikiye ayrılıyor. Eski Batum olarak adlandırılan kısım Batum’un yerel halkının yaşadığı ve bana göre Batum’un asıl ruhunu yansıtan kısım. Yeni Batum ise genel olarak yeni büyük beton binaların, otellerin, kumarhanelerin bulunduğu şehir merkezi. Ben Batum’da bulunduğum sürece eski Batum’da vakit geçirmekten keyif aldım, fakat Batum’da aşağıdaki yerleri gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Batum Bulvarı

Merkezde bulunan sahil boyunca devam eden kısım bulvar olarak adlandırılıyor, 7km’lik yürüyüş yolu üzerinde cafeler, gece kulüpleri, beach cluplar, sokak sanatçılarını barındırıyor. Akşamları fazlasıyla kalabalık olan bulvarda turlayabilirsiniz.

Ali&Nino Heykeli

Tamar Kvesitadze tarafından 2007 yılında tasarlanan ve 1937 yılında Viyana’da Kurban Said tarafından yazılan kitabın kahramanları olan Ali ve Nino’nun imkansız aşk hikayesini anlatan heykel Batum’a gelenlerin görmeden gitmediği simgelerden biri.

Alfabe Kulesi

Dünyanın eski alfabelerinden olan Gürcü alfabesini üzerinde barındıran kule İspanyol mimar Alberto Domingo Cobo tarafından 2012 yılında yapılmıştır.

Avrupa Meydanı

Batum şehir merkezinde bulunan Avrupa Meydanı‘nı içerisinde büyük bir havuz ve Medea Heykeli‘ni (Altın Post) barındırmaktadır. Rivayete göre Medea Heykeli’nin boynundaki kolye ve başındaki taç da altındanmış ve bu heykel Gürcistan’a 1 milyon Lari’ye malolmuş.

Astronomik Saat

Medea Heykel’ine yakın olan astronomik saat Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan National Bank Of Georgia binası üzerinde bulunmaktadır.

Piazza Meydanı

İtalyan mimarisi ile yapılmış olan Piazza Meydanı kendinizi Avrupa’da hissettiriyor, içerisinde bir çok cafe, bar ve restoran bulunan meydanda ayrıca hostel’de bulunmakta.

Botanik Park

Batum merkeze yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan Botanik Park‘da 2000’i ağaç olmak üzere 5000 üzerinde bitki türü gözlemleyebilirsiniz, ben buraya gitmedim fakat gidecek olanlar minimum yarım gününü botanik parka ayırmaları gerekir.

 

Fotoğraflar;

Eski Batum
Eski Batum
Batum
Batum
Ali Nino Heykeli
Ali & Nino Heykeli
Batum Alfabe Kulesi
Alfabe Kulesi
Medea Heykeli
Medea Heykeli
Batum
Batum Meydan
BAtum
Batum Bulvar
Batum Bulvar
Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir