Bükreş Gezi Notları

Bu yazı da size hem ucuz, hem yurt dışı tatili yapmak isteyenler için bir Lviv kadar olmasa da Avrupa ülkelerinden hallice bir avrupa ülkesinin başkenti olan Bükreş ile ilgili edindiğim tecrübeleri aktaracağım.

Bükreş Old Town

Öncelikle Romanya Avrupa birliği üyesi olduğu için bizden vize talep etmektedir. Eğer hali hazırda geçerli bir Schengen vizeniz varsa Romanya’ya giriş yapabilirsiniz, fakat Schengeniniz yok ve direk Romanya’ya gideceksiniz Romanya vizesine başvurmanız gerekiyor. Romanya vizesine başvuracaklar Romanya vizesi ilgili yazımı okuyabilirler.

Geçelim Bükreş’te konaklamaya;

Bükreş’te Konaklama;

Bükreş çok büyük bir şehir olmasa’da 24 saat yaşayan bir şehir olduğu için konaklamayı Old Town bölgesinde yapmanızı öneririm. Ben Bükreş’e gitmeden önce booking.com üzerinden Old Town’a yürüyerek 10 dakika uzaklıkta Liad Hotel‘e rezervasyon yaptırdım ve günlük ortalama 40 euro civarı bir ücret ödedim.  Hotel 3 yıldızlı, temiz ve güler yüzlü personele sahip tekrar gitsem sanırım hiç düşünmeden yine aynı otelde kalırım. Grup olarak planlanan gezilerde Air-bnb veya benzeri sitelerden makul fiyata daire kiralamakta alternatif olabilir.

Bükreş’te Yeme İçme;

Bükreş’te yemek için tercihimi Bükreş’te fast food zinciri haline gelmiş Türk işletmesi Dristor Kebap’tan yana kullandım. Sabahları kahvaltı ve sonrasında lezzetli döner yiyebileceğiniz bir mekan olan Dristor’un şubelerinin içerisinde exchange ofislerde bulunmaktadır. 24 saat açık olması gece gündüz acıktığınızda veya exchange ihtiyacınız olduğunuzda yakınınızdaki Dristor’a uğrayabilirsiniz. Old Town bölgesinde, her türlü yemek zevkinize uyan bir çok restoran bulmanız mümkün.

Bükreş Dristor Kebap

Bükreş Gece Hayatı;

Bükreş’te Cuma ve Cumartesi geceleri sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence hız kesmeden devam etmektedir. Old Town da sıralanmış bir çok bar bulunmaktadır. Ben çoğunlukla The Vintage adlı mekanda takıldım ara sıra sıkılınca yanındaki mekanları dolaştım fakat sabah 5:30 6:00 aralığında otele dönerken hala bütün mekanların tıklım tıklım olduğunu belirtebilirim. Bunların dışında BOA, BAMBOO, FRATELLI gibi büyük gece kulüplerinden fazlaca bahsediliyor, gece kulüpleri pek tarzım olmadığı için bu tarz yerleri pas geçtim.

Bükreş’te Gezilecek Yerler;

Lipscani (Old Town): Kont Drakula tarafında 15. yüzyılda kurdurulmuş olan tarihi şehir günümüzde hala çok güzel olan sokaklarında insanların dans ettiği ve Bükreş’in merkezi konumunda olan bölge. 

Lipscani (Old Town)

Bükreş Parlemento Binası: Çavuşesku 1983-1989 yılları arasında yaptırılan ve yapımı için 19 ortodoks kilisesi, 6 sinagog, 3 protestan kilisesi ve 30 bina yıktıralan Bükreş Parlemento Binası dünyanın en büyük sivil yönetim binası olarak tarihe geçmiştir, binanın içerisini 10-16 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bükreş Parlemento Binası
Parlemento Binası Sanat Galerisi / Bükreş

Dimitrie Gusti Köy Müzesi: Herastrau Parkı içerisinde bulunan köy müzesinde 17 ve 20. yüzyıllar arasında tasarlanan ve köy müzesine taşınan yapılar sergilenmektedir, vakit darlığından gidemediğim için fotoğraflayamadığım fakat bir dahaki sefere mutlaka göreceğim yerlerin başında geliyor.

 Stavropoleos Kilisesi: Old City civarında bulunan Stavropoleos kilisesi tarih, sanat, bizans müziği ve teoloji alanında 8000 adet kitabı barındırmaktadır, aynı zamanda yıl içerisinde çeşitli konserlere de ev sahipliği yapıyormuş.

Stavropoleos Kilisesi

Walkabout Free Tour: Unirit Parkında belli saatlerde turistlere düzenlenen ücretsiz yürüyüş turlarına katılarak rehber eşliğinde Lipscani bölgesinde bulunan tarihi yerleri gezebilirsiniz. 

Fotoğraflar;

Bükreş

Old Town / Bucharest
Bükreş
Old Town / Bucharest

Bükreş

Bükreş

Bükreş

Bükreş Nehir

Bükreş

Bükreş

Lipscani Bükreş

Mobilet

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir