Moskova Gezi Notları

Yapılacaklar listesinde bulunan maddelerden bir tanesini elemek için düştük Rusya yollarına. Hedefimizde 2018 Dünya Kupası organizasyonunu yerinde izlemek vardı.

Amacımız dünya kupası atmosferini yaşamak olduğu için plan 1 yıl öncesinde yapıldı. Fifa’nın resmi sitesinde maç biletleri satışa çıkar çıkmaz başvurarak kuraya katıldık ve bingo! bir kaç hafta sonra biletimizin çıktığını öğrendik. Maç bileti almanın bizim için bir avantajı da fifa tarafından gönderilen Fan-id’nin vize yerine geçmesiydi böylelikle vize parasına vereceğimiz para ile maç biletini almış olduk.

Moskova

Uçak bileti, otel rezarvasyonları gibi işlerimizi tamamlayarak gidişimizi beklemeye başladık ve 18 Haziran’da tarih geldi çattı.

Moskova Domodedevo havaalanında pasaport kontrolden geçtikten sonra havaalanından otelimize nasıl gideceğimizi sorarak bilgi aldık.

Havaalanından şehir merkezine ulaşabilmek için tren veya otobüs kullanmanız gerekiyor. Biz treni seçtik tren fiyatı yaklaşık 9 Dolar civarında. tren ile şehir merkezine ulaştıktan sonra Moskova’nın meşhur raylı sistemleri ile her yere ulaşmanız mümkün, fakat metro hatlarını çözebilmek biraz zaman istiyor.

Öncelikle yazımda Rusya ve Moskova hakkında olan önyargılara biraz değineceğim.

  1. Moskova çok pahalı. – Görece olarak değişebilir ben seyahatlerimi minimum bütçe ile planlarım, bu geziyi (6 gün, 5 gece, 2 şehir) konaklama dahil 350 dolar bir bütçe ile tamamladım. Ayrıca belirtmek isterim ki konuştuğumuz Rus’lar dünya kupası olduğu için ülke genelinde bütün fiyatları bir miktar yukarı çektiğini belirttiler.
  2. Rus’lar ingilizce bilmiyor dil sıkıntısı çekersiniz. – Ülkede genç nüfusun çoğunluğu ingilizce biliyor, bilmeyenlerde sizlere yardımcı olabilmek için telefondan translate ile size yardımcı olmaya çalışıyor.
  3. Rus’lar çok soğuk insanlar. – Daha önce bir kaç ay Kazakistan’da yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki Rusya’da böyle birşey görmedim metroda, otobüste, sokakta her yerde insanlar size güler yüz gösteriyor.
  4. Rus’lar çok fazla içerler. – İçtikleri doğru fakat sabahın ilk ışıklarına kadar gezdiğim sokaklarda çok fazla küfelik olanı görmedim, Kadıköy’de daha fazlasını görebilirsiniz.

Moskova’da Konaklama;

Moskova’da konaklama yerinizi ayarlarken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Şehir çok büyük ve ayarladığınız yer şehir merkezine uzak ise bizim gibi biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Biz  Moskova’da iki ayrı otelde kaldık booking üzerinden rezervasyon yaparken şehir haritasına görece bakarak, ee iyi merkeze çok uzak değilmiş dediğimiz otellerden bir tanesi şehirden uzak çıktı. Neyse ki diğer kaldığımız “Formula Za Rulem” adlı otel şehir merkezine ve metro durağına yakındı.

Bizim için konaklamadaki handikap tabi ki yine dünya kupası oldu, tarihler önceden belli olduğu için ve yüz binlerce insanın şehire geleceğini bilen otel işletmeleri şehir merkezinde bulunan bütün otellerin fiyatlarını uçuk seviyeye çıkarmışlardı.

Normal bir zamanda Moskova’da şehir merkezinde daha uyguna otel bulmak mümkün olacaktır, otel dışında daha ucuza airbnb gibi sitelerden daire, oda kiralamak mantıklı olabilir.

Moskova’da Yeme İçme;

Moskova’da yeme içme konusu biraz sıkıntılı olabiliyor, öncelikle belirtmek isterim ki Rus’ların pek öyle ahım şahım bir mutfak kültürleri bulunmamakta. Meşhur olarak yiyebileceğiniz Özbek mantısı’na benzer Pelmeni dedikleri mantı ve aslında gürcü mutfağından çıkmış Haçapuri yiyebilirsiniz. Biz çoğunlukla ucuz olduğu için dürüm döner tercih ettik, şehirde bulunan büfelerin çoğunda döner bulunuyor, dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi Rus mutfağına da döneri başarılı şekilde sokmayı başarmışız 🙂 Arbat Caddesi’nin ara sokaklarında bulunan restoranlarda yerel yemekleri yiyebileceğiniz alternatifler bulunmakta.

Mc Donald’s, Burger King, KFC gibi global fastfood zincirleri’de alternatif olabilir fakat fiyatları Türkiye’ye göre bir tık daha pahalı, Burger King’de double whooper menünün fiyatı yaklaşık 40 TL gibi bir fiyata geliyor.

Moskova’da Ulaşım;

Moskova Metro Durağı
Moskova Metrosu

Yukarıda da belirttiğim gibi Moskova çok büyük bir şehir ulaşım için bir çok alternatif bulunmakta ama bunların en başında meşhur Moskova Metro ağı öne çıkıyor, diğer alternatifler ise otobüs, taksi, yandex taksi, uber ve şehrin uzak noktaları için banliyöler bulunmakta. Gitmeden önce anlatılanları dinleyip bir metro ağı ne kadar karışık olabilir diye düşünenlerdenseniz fazla büyük konuşmamakta yarar var. İn in bitmeyen yürüyen merdivenleri, kiril alfebeli tabelaları ve hatları birbirinden ayıran renk kodları ile kendinizi tam bir cümbüşün içinde bulabilirsiniz.

Şehire geldiğiniz zaman kendinize bir metro ulaşım haritası alıp detaylıca incelemeniz gerekiyor, ayrıca yandex’in metro uygulaması da işinize yarayabilir. Metrolarda telefon hatları çekiyor ve Wifi bulunuyor. 

Şehirde bir yerden bir yere gitmek için metro sık kullanıldığı için bilet alırken tek kullanımlık bilet yerine kalacağınız gün kadar geçerli ve sınırsız biniş sağlayan bilet almanız sizin için daha karlı olacaktır.

Moskova’da Gezilecek Yerler;

Kızıl Meydan;

Kızıl Meydan Moskova
Kızıl Meydan

Kremlin Sarayı, Lenin Mozolesi, Aziz Vasili Katedrali gibi yapıları içerisinde barındıran Kızıl Meydan yıllar boyunca Rusya’nın tarihinde önemli yer edinmiş ve hala edinmeye devam etmektedir. 

Şehrin kalbinin attığı yer ve şehrin merkezi olan Kızıl Meydan SSCB zamanında idamlar, devlet adamlarının halka hitapları gibi bir çok olaya ev sahipliği yapmıştır.

Aziz Vasili Katedrali:

Aziz Vasili Katedrali
Aziz Vasili Kilisesi

1555-1561 yılları arasında Dördüncü Ivan (Korkunç Ivan) tarafından yaptırılan kilise 1990 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. Katedral merkezinde bulunan Şefaat Kilisesinin ve çevresinde bulunan 8 yan kiliseden oluşmaktadır.

Yapımı hakkında Korkunç Ivan’ın lakabına uygun bir rivayet bulunmaktadır. Katedralin mimarı olan İtalyan Barna’nın gözleri Korkunç Ivan tarafından yapının benzerini başka bir yere yapmaması için oyulmuş olduğudur.

Lenin Mozolesi;

Lenin Mozolesi Moskova
Lenin Mozolesi

Kızıl Meydan’da bulunan Lenin Mozolesi Moskova’da gitmeniz gereken yerlerden biri fakat giriş biraz meşakatli biz giremedik. Belli saatlerde ziyaret edilebiliyor ve içeriye telefon, fotoğraf makinası, kamera gibi kayıt aletleri ile girmeniz yasak. 

Bolşoy Tiyatrosu;

Bolşoy Tiyatro Salonu
Bolşoy Tiyatrosu

Rusya’nın en büyük ve dünyanın en meşhur tiyatrosu olan Bolşoy Tiyatrosu Rus mimarisinde de önemli bir yere sahiptir, fakat bu sahnede bir şeyler izlemek istiyorsanız kesenin ağzını biraz açıp aylar öncesinden bilet sırasına girmeniz gerekiyor.

Arbat Caddesi;

Arbat Street
Arbat Caddesi / Moskova

Moskova’nın tarihi ve en işlek yaya caddesi olan Arbat Caddesi için bizdeki İstiklal Caddesi’nin Moskova versiyonu 🙂 Kızıl Meydan’ın aşağısında kalan bu cadde de turlamadan dönülmemesi gereken yerlerden bir tanesi.

Nazım Hikmet Ran’ın Mezarına Ziyaret;

“Gece leylak ve tomurcuk kokuyor 
‘Uyarına gelirse tepemde bir de çınar’ demiştin yıllar önce 
Demek ki on yıl sonra 
Demek ki sabah sabah 
Demek ki manda gönü 
Demek ki şile bezi
Bir de memedin yüzü 
Bir de saman sarısı 
Bir de özlem kırmızısı 
Demek ki göçtü usta 
Kaldı yürek sızısı “

Nazım Hikmet Ran

1963 Yılında Moskova’da sürgündeyken hayatını kaybeden Usta Nazım Hikmet’i görmeden tabiki Moskova’dan ayrılacak değildik. 2. günümüzde Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etmek için Novodeviçi mezarlığına doğru yola çıkarak, mezarlık ziyareti yaptık.

Novodeviçi Mezarlığına Nasıl Gidilir? Novodeviçi mezarlığına (Novodeviçi Manastırı) gitmek için en iyi yol metro kullanmaktır, Metro’dan Kırmızı Hatta binerek Sportivnaya durağında inmeniz gerekiyor, metrodan çıktıktan sonra Kahverengi tabelada yazan Novodeviçi’ye doğru bir süre yürümeniz gerekiyor.

Moskova’da Ucuz Alışveriş Nerede Yapılır? (Ucuz Hediyelik Eşya)

İzmailovsky Market

Moskova’ya gideceğiniz öğrenen eş, dost, arkadaşlarınızdan mutlaka matruşka gibi sembolik hediye siparişleri alacaksanız 🙂 hediyelik eşya alışverinin püf noktası şehir merkezinden yapmamanızdır. Alışveriş yapmak için en iyi yer İzmailovsky Market olarak adlandırılan İstanbul’daki Tahtakale benzeri çarşıya gidebilirsiniz, çarşıda bir çok hediyelik eşya dükkanı, antikacılar vb. dükkanlardan oluşmakta. Burada mutlaka pazarlık etmeniz gerekiyor, ilk söylenen fiyatın altına mutlaka iniyorlar pazarlık etmesiniz bile fiyatlar şehir merkezine oranla daha düşük.

İzmailovsky Markete nasıl gidilir? Alışveriş için İzmailovsky Market’e ulaşmak için metro kullanıp Partizanskaya durağında inmeniz gerekmektedir.

Fotoğraflar;

 

Yüce İsa Kilisesi / Moskova

Kremlin Sarayı

Arbat Caddesi

 

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir