Kuzu Yaylası Kampı


Uzun zamandır kamp yapmıyordum, bunda etkili olan en önemli faktörler kışlık kamp ekipmanı olmaması ve kamplara gitmeyi tercih ettiğim Honda CBF-600 motosikletimi satmış olmamdı. Yakın zamanda hayallerimde olan Yamaha Tenere XTZ-660 Tenere motosikletimi aldım ve hazır motoru aldım, hava ısınmış neden kampa gitmiyorum derken nereye gidebileceğimi düşündüm ve buldum! Göynük’te bulunan Çubuk Gölü’ne gidecektim. Kısa sürede hazırlıkları tamamladım, iş yerimden izin alarak 30 Nisan’ı da bağlayıp 4 günlük bir kamp için 28 Nisan’da Çubuk gölüne doğru yola çıktım.

İlk başlarda her şey çok güzel gidiyordu. Sabah Kurtköy Mehmetcik tesislerinde kahvaltımı ettim…

Yamaha Tenere

Otobandan İzmite doğru güzel güzel ilerlerken motorun gidişi biraz garipleşmeye başladı, “o kadar otobana para veriyoruz şu yolların haline bak dedim” bir kaç kilometre gittikten sonra yavaş yavaş kabusa gittiğimi bilmiyordum. Motor orta şeritte birden yalpalamaya başladı. Sorun yolda değil arka lastiğime giren vidadaymış!!!. İşin en kötü tarafı lastiğimin patladığı bölümde yolda emniyet şeridi yoktu motoru sağ şeridin en sağ şeridine çekerek ne yapacağımı düşünürken aklıma Tenere Bosphorus ekibine danışmak geldi ve şansıma gruptan bir arkadaş lastiğimin patladığı yere çok yakın bir konumda oturuyormuş. Ben motoru yavaş yavaş sürerek gişelerden çıkarırken yardıma gelen arkadaşla buluştuk ve sağolsun elindeki bütün imkanları kullanarak bütün gününü bana ayırdı ve yardımcı oldu. Lastiği sökmemiz, takmamız, iç lastik bulmamız, değiştirilmesi derken  saat 17:00’a yaklaşmıştı bu saatten sonra Çubuk Gölü’ne ne gidecek motivasyonum ne zamanım kalmıştı. Ufak bir araştırmayla İzmite en yakın olarak Kuzu Yaylası fikri kafama yattı ve rotayı Kuzu Yaylasına doğru çevirdim.

Maşukiye’den alışverişimi yaparak Kuzu Yaylasına gitmek için Kartepe’nin tepelerine doğru tırmandım ve sonunda daha fazla bir aksilik yaşamadan kamp yerine vardım.

Kuzu Yaylası Kamp Alanı

Vardığımda saat 19:00’a yaklaşıyordu ve bütün gün yaşadığım stres ve yorgunluk sonucu baş ağrısı canıma okumaya başlamıştı, apar topar çadırı kurmaya giriştim hava kararana kadar yerleşmeliydim.

Kuzu Yaylası Kamp
Kuzu Yaylası Kamp Alanı

Çadır kurulumunu ve eşya yerleştirmeyi bitirdiğimde kısa bir keşif turu yaptım ve güneş görmeyen bölgelerde kar görünce sanırım yanlış tercih yaptım sandım.

Kuzu Yaylası

Gecenin soğuk geçeceğini düşünerek ateşimi yakıp yemek yedikten sonra olmazsa olmalarımdan çay demleyip ilk gecenin keyfini çıkarmaya çalıştım. Gece tahmin ettiğim gibi soğuk geçmedi hatta hiç üşümedim diyebilirim (Uyku Tulumum +15 derecelik son derece yazlık bir tulum)

Kamp Çayı

Kamp alanına geceleri ara sıra yukarılardan çakal ulumaları geliyor fakat endişe edilecek bir durum yok kamp alanına yaklaşmıyorlar. Zaten alanda Köpek olduğu için güvendesiniz.

Diğer günler orman içinde gezintiler, kafa dinleme, gündüzleri günübirlikçileri dinlemekle geçti. parkın içinden geçen yoldan 2 Km gitikten sonra kayak alanına ulaşılıyor dilerseniz buradan Teleferik‘e binebiliriniz.

Kuzu Yayla Kayak
Kuzu Yayla Kayak Alanı
Teleferik Kuzu Yaylası
Kuzu Yayla Teleferik

Kuzu Yaylası Hakkında biraz bilgi vermek gerekirse;

Kartepe’nin üzerinde Maşukiye’den yaklaşık 14 Km mesafede ve 1400 rakımda, dev kayın ağaçlarının bulunduğu ve milli park olarak geçen bir yayla, Özel işletme tarafından işletilmekte, çadır başına günlük 20 TL  ücret alınıyor. Kuzu Yaylası’nda içme suyu, tuvalet, restoran ve elektrik bulunuyor. Türkcell ve Vodafone hatların çekim gücü yeterince iyi. Parkın giriş kısmında AYI BÖLGESİDİR tabelası var fakat ordaki görevliye AYI VAR MI? diye sorduğumuzda “12 yıldır buradayım daha izini bile görmedim” olarak cevapladı.

Kuzu Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Kuzu Yaylası’na gitmek için Otoban’dan gidiyorsanız Kartepe sapağından çıkıp öncelikle Maşukiye‘ye ulaşıcaksanız, alışveriş yapmanız için en ideal yer Maşukiye’dir. Maşukiye’den Kartepe’ye doğru devam edip yaklaşık 15 Km tepeye doğru biraz virajlı yollardan gidecekseniz. önce Sis Vadisi‘ni görecekseniz. Sis Vadisini 3-4 Km. geçtikten sonra Kuzu Yayla Tabiat Parkı tabelasını görecekseniz parkın kapısından girip 2.km ilerledikten sonra kamp alanlarını görebilirsiniz.

Kuzu Yaylası’ndan Fotoğraflar;

Kuzu Yaylası Kayın Ağaçları

 

Kuzu Yaylası
Dev Kayın Ağacı ve Kökleri
Kuzu Yaylası Manzara
Kuzu Yaylası
Kuzu Yaylası
Kuzu Yaylası
Husky Burton
Kuzu Yaylası
Hamak Keyfi
Kitap Keyfi
Kamp Ateşinde Çay

 

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir