Assos Kampı

3 Günlük Kaz Dağları kampının ardından rotamızı Assos’a çevirdik. Assos gezilecek ve görülecek tarihi yerleri, denize girilebilecek plajları, otelleri ve kamp alanları ile oldukça geniş bir coğrafyayı kapsayan Çanakkale ve Balıkesir sınırında bulunan bir ilçe. Assos’a ilk girdiğimizde Behramkale’ye kadar uzanan yolda ilk dikkatimizi çeken kamp alanlarının bolluğu oldu. Sanırım Türkiye’de bu kadar kamp alanını barındıran ender yerlerden bir tanesi. Zeytinli’den çıkıp Altınoluk ve Küçükkuyu’yu geçtikten sonra Behramkale tabelasından saparak ana yoldan çıktığınızda denizin hemen kıyısında çoğunlukla zeytinliklerin içerisinde bir çok kamp alanı bulunmakta.

Yola çıkmadan önce tatilimizi planlarken yaptığımız araştırmalarda Assos’da en çok öne çıkan yer Gargara Kamp alanıydı. Küçükkuyu Behramkale arasındaki yoldan gittiğinizde yaklaşık 7-8 km yol gittikten sonra Gargara Kamp’a ulaştık. Gargara’da 2 günlük bir konaklama planladığımız için çadır kurma, yatak şişirme, tekrar toplama işleri ile uğraşmamak için kamp alanında bulunan asma çadırlardan kiraladık.

Assos Gargara Kamp

Kamp alanına kendi çadırları ile gelenler için; incir, ve zeytin ağaçları arasında çadır kurulacak gölge alanların bol olduğu bir yer. Kamp alanında restorant, bar, çardak, şezlong-şemsiye, wc ve duş imkanları bulunuyor. Kamp işletmesi olarak tuvalet duş ve mutfk temizliği konusunda hassaslar fakat akşamları 6’dan sonra  duşlarda sıcak su bir kenara soğuk su bulabilmek bile son derece zor bir konu. (Kamp çalışanlarına konuyu sorduğumuzda yoğunluk olduğu için akşamları böyle olduğunu söylemektedir. 🙂 ) Kamp alanı içerisinde ateş yakmamak şartı ile kendi yemeğinizi pişirebilir ve bulaşık vb. ihtiyaçlarınızı giderebilmek için müşterilere tahsis edilmiş bir mutfak alanından faydalanabilirsiniz. Kampın kendi çadırlarında konaklama isterseniz yarım pansiyon olarak kahvaltı ve akşam yemeği dahil kiralama yapabiliyorsunuz.

Kamp alanında plaj, çadır alanları vb. genel olarak keyifli olmasının yanında işletmede kısa süreli gözlemlerimize dayalı olarak söyleyebiliriz ki; bu kampın müdavimi veya uzun süreli konaklama yapacak müşterisi değilseniz  iş arkadaşınızın amcasının yazlığına tatile gitmişsiniz de yengesinin yarım ağızlı misafirperverliğini görüyor gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Kampa vardığımız ilk gün çadırımıza yerleştikten sonra akşam yemeğine kadar kampın plajında deniz çakıl güneş keyif yapıp akşam yemeğinden sonra çardakta çay içerek sessizlik içinde dinlendik.

Gargara Kamp

Gargara Kamp

Assos Gargara

Garagara Kamp Assos

Gargara Assos kamp


İkinci günümüzde tavsiyeler üzerine ilk önce denize girmek için kamptan yaklaşık 20km uzaklıkta olan Kadırga Koyu‘na giderek denize girdik.

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu civarda bulunan en temiz ve en güzel denize girilebilecek yer. Kadırga Koyu’nda birden fazla şezlong kiralayan işletme bulunmakta ve fiyatları 5 lira ile 25 lira arasında değişiyor. Kadırga Koyu’nda yüzüp denizin keyfini çıkardıktan sonra Behramkale , Athena Tapınağı ve antik kenti gezmek için tekrar yollara düştük.

Behramkale

Behramkale Köyü sizi kekik kokuları ile karşılamakta turistik bir yer halini aldığı için köyün içerisi çarşı halini almış vaziyette, köy içerisinden ucuza hediyelik eşya temin edebilir, dağlardan toplanmış kekik, nane gibi baharatları alabilirsiniz.

Athena Tapınağı ve Antik Kente gidebilmek için aracınızı köyde park ettikten sonra biraz yokuş yukarı tırmanmanız gerekiyor Antik Kent ve tapınağı gezmek için müze kartınız bulunmuyor ise 10 TL ücret ödeyip bilet almanız gerekiyor. Gidecek olanlar için nacizane tavsiyemiz olarak buraya gitme fikrini güneşin batmaya yakın saatlerine saklayın çünkü bu tırmanışı yaparken hem sıcaktan bunalmamış olursunuz hemde güneşin batışını tapınakta izleme fırsatını yakalamış olursunuz.

Assos Behramkale

Athena Tapınağı Assos

 

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir