Kaz Dağları

Uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden bir tanesi olan “Tanrıların Armağanı” olarak tabir edilen İda Dağı olarak da adlandırılan Kaz Dağları‘na gitmek için 29 Temmuz 2017 sabahı bir Honda CBF600 ve Sym Fiddle-125 olmak üzere 2 motor ile yola çıktık. Bu yolculuğu planlarken ki rotamız; İstanbul’dan feribot ile Bandırma’ya geçip Kaz Dağları’na ulaşmak, Kaz Dağları’ndan Assos’a geçip Assos’tan Bozcaada’ya ve son olarak Çanakkale ve Saroz Körfezi’ni gezerek İstanbul’a dönmekti.

Kaz Dağları

Kaz Dağları’nda konaklama için herhangi bir kamp alanına rezervasyon yaptırmadan yola çıktık aklımızda Hızır Kamp veya Akaleos Kamp‘a gitmek vardı ama Akaleos Kamp hakkında yaptığımız araştırmalarda Akaleos’a gitmek daha bir cazip geldi.

29 Temmuz’da sabah 7.30 feribotuna yetişmek için 6.45’de yola çıkarak 7.30 feribotuna bindik yaklaşık iki buçuk saatlik bir feribot yolculuğundan sonra Bandırma’ya ayak bastık.

Bandırma’dan Kaz Dağları‘na gidebilmek için Susurluk > Balıkesir > Edremit > Zeytinli istikametine doğru ortalama 50-70km’de bir mola vererek Zeytinli ‘ye ulaştık. Zeytinli Köyü’nün girişinde Kaz Dağları’nda gidilebilecek yerlere dair bir çok tabela sizi yönlendiriyor. (Hasan Boğuldu, Sütüven Şelalesi, Kaz Dağları Milli Parkı vb) Kaz Dağları’nda doğa ile iç içe olmak, çadırda yada biraz daha otantik taş evler veya ağaç evlerde konaklamak istiyorsanız, rotanızı kamplar bölgesine çevirmeniz gerekmektedir. Eğer özel işletmesi kamp alanlarında kalmak isterseniz bölgede fazla seçeneğiniz bulunmuyor. Birbirinin peşi sıra gelen Zeytinli Çayının kıyısında bulunan Hızır Kamp, Akaleos Kamp veya Sarı Kız Kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.  Bu kamp alanlarına gidebilmeniz için Mehmetalan Köyüne varıp köyün içerisinde tahta tabelaları ve taşların üzerine yazılmış işaretleri takip etmeniz gerekiyor. Zeytinli’den Mehmetalan Köyüne yaklaşık 4km’lik parke ve asfalt yolu kullanarak gidilebiliyor fakat Mehmetalan’dan kamp alanlarına kadar 2km’lik bir toprak yoldan gitmeniz gerekiyor. Bu toprak yolda sizleri nelerin beklediğini görmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz 🙂

 

Hafta sonu olduğu için kamp alanı biraz kalabalıktı fakat kamp alanı Zeytinli Çayı’na paralel uzandığı için kendimize suya yakın ve gölgede  uygun bir yer bulup çadırımızı kurarak işe başladık. Biraz çevreyi keşfedip akşam yemeğini yedikten sonra ilk günün yorgunluğu ile erkenden deliksiz bir uykuya daldık 🙂 Sabah uyandığınızda yüzünüzü nehrin soğuk suyunda yıkamak gibisi yok 🙂

Ertesi günü kah Zeytinli Çayı’nın soğuk sularında kah ağaçların altında dinlenerek geçirdik. Kamp alanında gün içerisinde oturabileceğiniz çardaklar, güneşlenebileceğiniz şezlonglar ve bir şeyler yeyip içmek istediğinizde ağaçların altında serin serin oturarak yararlanabileceğiniz bar ve restoran bulunuyor. Nehrin soğuk suyunda  yüzüp , kıyısında dinlenirken çay, kahve, bira, gözleme gibi aparatifleri uygun fiyatlara sipariş verebilirsiniz. Eğer kendi ekipmanınızı getirdiyseniz ve yemeğinizi kendiniz hazırlamak isterseniz, istediğiniz uygun bir alanda ateşinizi yakıp, yemeğinizi pişirebilir, bunu yaparken kampın mutfağındaki araç gereçleri kullanabilir, hatta saklamak istediğiniz yiyecek ve içeceklerinizi buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu konuda konuklarını bu kadar özgür bırakan ve rahat ettiren işletme sayısı sanırım pek bulunmaz. Sadece bu yaklaşımları ve konukseverlikleri bile bizim için  burada konaklamayı seçmek için yeterli bir sebeptir.

Kaz Dağları

Kamping sahiplerinin oğlu Hasan’ın verdiği tavsiye ile ertesi gün bir trekking rotasını takip etmeye çalıştık, çalıştık diyorum çünkü dönüşü derenin içerisinden yürüye yürüye, yüze yüze kamp alanına ulaştık. Aşağıdaki videodaki ise bu rota üzerindeki başka bir kamp alanının havuzu..

 

Kaz Dağları bu zamana kadar yaptığımız kampların arasında zirveyi zorlayan çok keyif ve zevk aldığımız bir kamp oldu. Başlangıçta 2-3 günden fazla kalmak sıkıcı olabilir diye düşünürken, oradan ayrılırken bir daha ne zaman gelebiliriz diye planlar yapmaya başladık. (Kamp sahibi Ali abi’nin balayı için gelip 13 günden fazla kalan bir çiftten bahsetmesi ortamın ne kadar keyif verici olduğunu bir kez daha bize gösterdi)

Doğanın içinde tertemiz akan bir suyun kenarında sessiz sakin sadece cırcır böceklerinin sesinin yankılandığı bir ortamda kamp yapmak isteyenlerin Kaz Dağları’nı mutlaka rotalarına eklemesini tavsiye ederim.

Akaleos Kamp Hakkında Bilgiler;

-Mehmetalan Köyüne 2km mesafede, Hızır Kamp’ın 500 metre ilerisinde yer almaktadır.

-Emekli öğretmen olan Ali Abi, İnci Abla ve çocukları tarafından işletilmekte.

Ücret olarak konaklama için kendi çadırımızla gittiğimiz için kişi başı 45 lira ödedik öğretmen ve öğrenciye fiyat üzerinden indirim uygulanmaktadır. Aynı zamanda taş evlerde bulunmakta.

-Bir çok çeşidin bulunduğu ve bölgenin ünlü zeytinyağı ile pişirilmiş zengin bir açık büfe olan akşam yemeği   35 lira ,yine lezzetli ve taze ürünlerle hazırlanmış açık büfe  sabah kahvaltısı 25 lira. fakat kamp alanında kendi yemeğinizi pişirebilir dışarıdan yiyecek içecek getirebilir  hatta araç gereç için işletmenin mutfağını kullanabilirsiniz. Her gün kamp çalışanlarından birisi misafirlerden sipariş toplayarak istediklerinizi market fiyatına merkezden getiriyor.

-Duş ve tuvaletler temiz ve kullanılabilir durumda , Güneş enerjisi olduğu için sıcak su var . Aynı zamanda Ali Abi kamp alanını geliştirmek için çaba sarf ediyor, kalabalık olduğunda şuan duş ve tuvaletin zaman zaman yetersiz geldiğini seneye sayıyı arttıracaklarını belirtti.

-Kamp alanında ateş yakmak serbest, kısa bir gezinti ile ateş yakmak için odun çalı çırpı bulabilirsiniz.

-İşletmede sadece restoran ve çardaklarda elektrik bulunmakta ve ücretsiz kullanımdadır.

-Bölgede Türkcell az çekiyor, diğer GSM hatları çekmemektedir.

-Temiz içme suyu bulunmaktadır.

 

Fotoğraflar;

İlk defa kivi ağacını kamp alanında da görmek varmış.

Şezlong önemli tabi. 🙂

Kaz Dağları

Kazdağları

Çay olmadan olmaz…

Kaz Dağları Akaleos Kamp

Sincaplarla beraber kalmak dert değilse güzel alternatif..

Ağaç ev Kazdağları

Çadırda manzara önemlidir.

Kaz dağları çadır

Salata malzemeleri kamp alanından organik. 🙂

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir