Güzel Atlar Ülkesi (Kapadokya)

Persçe’de “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya; Erciyes, Güllü ve Hasan dağından püsküren lavların milyonlarca yıl içerisinde aşınarak oluşmuş peri bacalarını bulundurması ile yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmektedir.

Geniş bir coğrafyanın adı olan Kapadokya’da “Göreme”, “Ürgüp”, “Avanos”, “Zelve” gibi bir günde gezilemeyecek kadar birbirinden güzel gezilecek ve görülecek yerleri içerisinde barındırmaktadır.

Kapadokya’ya Ulaşım ve Konaklama.

Kapadokya’ya Özel araç ile, havayolu ile, otobüs ile ulaşabilirsiniz. Gezilecek yerler büyük bir bölgeye dağıldığı için özel araç veya tur organizasyonu ile gelinmiyor ise şehirden araç kiralamak en mantıklısıdır aksi halde toplu taşıma ile ulaşım sizler için zaman kaybına yol açacaktır. Konaklama için uygun fiyat arayışınız var ise Turistik bölgelere kıyasla Nevşehir’in merkezinde her bütçeye uygun olan oteller bulunmaktadır.

Kapadokya’da Nereler Gezilmeli?

Kapadokya‘da gezilecek ve görülecek yerler saymakla ve gezmekle bitecek gibi değil ama ben yinede aklımda olan ve gidilmesi gereken yerleri saymaya çalışayım.

Göreme: Nevşehirin; Gün Batımı, Zemi Vadisi, Güllüdere Vadisi gibi turistik yerleri barındıran ilçesidir. Bu yerleri gezebilmek için tatilinizin en az 1 gününü Göreme’ye ayırmanız gerekmektedir. Akşamüstünü Gün Batımı’na (Sunset Point) rezerve etmeyi unutmayın.

Ürgüp: Şarap evleri ve Temenni Tepesinden; Erciyes ve  Ürgüp manzarası izleyebilirsiniz.

Avanos: Kızılırmak’ın ikiye böldüğü ilçe. Avanos merkezinde Güray Müze’yi gezi planına dahil edebilir çömlek atölyelerinde workshoplara katılıp hediyelik eşya temini yapabilirsiniz.(Giriş ücreti 10Tl) Çavuşin Köyünü, Devrent Vadisi ile Paşabağ Rahipler Vadisi’ni gezebilirsiniz.

Zelve: Paşabağı Vadisine 1 km uzaklıktaki Zelve’de peri bacalarını ve manastırları gezebilirsiniz.

Yeraltı Şehirleri: Kapadokya’da bir çok yer altı şehri bulunmaktadır zamanım olmadığı için bu gidişimde gezemedim fakat mutlaka gezilmesi gereklidir.

Ihlara Vadisi: İlk yerlelimin 4. Yüyılda olduğu bilinen Melendis çayı sayesinden kanyonlar oluşmuş ve kayalara oyulmuş kiliseleri içerisinde barındıran Ihlara Vadisi görülmesi gereken yerlerden dir. Bu gezimde malesef zamanımın yetmediği için gezemediğim yerlden bir tanesi de yine Ihlara Vadisi olmuştur.

 

Fotoğraflar;

Gün Batımı (Sunset Point)
Gün Batımı (Sunset Point)
Gün Batımı (Sunset Point)
Gün Batımı (Sunset Point)
Üç Güzeller
Üç Güzeller
Güray Müze
Güray Müze
Güray Müze
Güray Müze Atölye

 

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir