Ukrayna Lviv Gezisi

Bazen gelişi güzel gerçekleşir bazı geziler, sabah ofise gidip günaydın dediğiniz çalışma arkadaşınızın “ucuz bilet buldum gidelim mi?” cümlesine karşı gelişi güzel verdiğiniz “gidelim” cevabı bir saat içerisinde bilet almanıza sebep olabilir. Tıpkı bizim 8 kişilik bir ekip gibi hızlıca Lviv biletlerimizi almamız gibi.

Genellikle yurtdışına tatile gitmek isteyenlerin gözünü uçak bileti ücretleri, konaklama ücretleri, vize gibi temel sebepler korkutur. Sizler de bunları gözünüzde büyütüyorsanız o zaman size Ukrayna biletlerini incelemenizi önermekle yazıma başlayayım.

Lviv Ukrayna
Lviv Ukrayna

Uçak ve Konaklama Ücretleri;

Lvive gitmemizi tetikleyen ana unsur uçak biletinin ucuz olmasıydı Eylül 2016’da Şubat 2017’de gitmek üzere bir havayolu şirketinden kişi başı 211 TL’ye gidiş dönüş uçak biletlerimizi aldık. Uçak biletlerini almamızın akabinde booking üzerinden Lviv merkeze bir kaç kilometre uzaklıktaki Orange Hotel’den 5 gecelik konaklama için ortalama 200 ila 250 TL arasında oda başı konaklama ücreti ile rezervasyonlarımızı yaparak uzun bir süre bekleyişe geçtik.

Ve Beklenen An Geldi…

Ve sonunda beklenen an gelerek, 3 şubat sabahı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşarak uçağa bindik yaklaşık iki saatlik bir uçuştan sonra Lviv Havalimanı’na ulaştık.

Lviv Havalimanın’da pasaport kontrolünden geçerken hangi kritere göre seçtiklerini bilmediğimiz bir şekilde ekibimizde ben de dahil olmak üzere bazılarımızı kızlı erkekli olarak ayrı bir kontrol odasına yönlendirdiler. 🙂

Kontrol odası diye tabir edilen odada gidiş dönüş uçak biletlerimiz, otel rezervasyonumuz kontrol edildikten sonra parmak izi alma ve fotoğraf çekme işlemi tamamlandı ve tekrar pasaport kontrol sırasından pasoport kontrolden geçerek Lviv’e giriş yaptık.

Lviv’de Ulaşım Fiyatları;

Lviv Fayton

Havalimanından şehir merkezine gitmek için normal taksiler ortalama 150 Grivna fiyat çekiyorlar fakat biz kalabalık olduğumuz ve hepimiz ilk defa geldiğimizden mütevellit gözümüze kestirdiğimiz bir Mercedes Vito ile pazarlığa girdik Lviv’de taksiciler de esnaf da son derece pazarlığa kapalı gitmeden önce okuduklarımızda ne kadar pazarlık edin deselerde biz bir türlü pazarlık ile fiyat indiremedik ve havalimanından otele 400 Grivna yani ortalama 57 TL ödeyerek ulaştık.

Şehirin bir çok noktasından şehir merkezine Tramvaylar gelmekte,şehirde oldukça geniş ve yoğun kullanılan bir tramvay ağı var. Otele eşyalarımızı attıktan sonra doğruca kendimizi şehir merkezine atmaya karar verdik otelin önünden Tramvay kalktığını öğrendik Tramvay bileti 2 Grivna yani Türk Lirası olarak yaklaşık 2 kuruşa ya denk geliyor ya gelmiyor. 🙂 Tramvay haricinde ulaşıma ek otobüsler var otobüs biletlerinin fiyatları ise 4 Grivna.

Yeme-İçme Konusu;

Şehir merkezine indiğimizde önceliğimiz yemek yemekti. ilk bulduğumuz Churrasco adlı restorana kendimizi attık.

Lviv Churrasco
Lviv Churrasco

Yukarıda fotoğrafta görülen Beef Steak (450gram o kadar ete 4 tencere kurufasülye yapılır ya neyse 😀 ) ve yanında bira söyledik aparatif olarak yanında kurutulmuş balık geliyor biz balıkları yemeyi pek tercih etmedik. Bu menü için yaklaşık 200 Grivna ödemeniz gerekmekte.

Yemeklerde domuz hassasiyeti olanların biraz sıkıntı yaşayabileceği bir şehir fakat bu aç kalmalarını gerektirecek bir durum değil, restoranlarda dana eti de bolca bulunmakta, fakat salam, sucuk, sosis türevlerinin tamamı domuzdan imal edilmekte.

Merkezde bir çok alternatif yemek yiyebileceğiniz restoran bulmak mümkün. Pizza, mantı, sulu yemek vb.

Kahvaltıda genellikle kruvasan veya pizza tercih ettik. Kruvasancılar’da istediğiniz ürünlerden normal ekmeğe de sandviç yaptırabilmek mümkün.

Lviv Kahvaltı
Lviv Kahvaltı

Lviv Hamburger

Lviv Coffee Manufacture; Rynok meydanında bulunan kahve imalathanesi kahve sevmeseniz bile gezip görmeniz gereken ünlü mekanlardan binanın alt katlarında bulunan mahzenlerde keyifli yolcuklar, aşağıdaki videoda olduğu gibi çeşitli şovlar ile karşılaşmak gezinize keyif katabilir.

Lviv Coffee Manufacture
Lviv Coffee Manufacture
Lviv Coffee Manufacture
Lviv Coffee Manufacture
Lviv Coffe Manufacture
Lviv Coffe Manufacture

Ayrıca gidecek olanlara viskili kahveyi tavsiye ederim.

Lviv Coffe visky

 

Lviv Çikolata Fabrikası;

Yine Lviv’de ünlenmiş ve akın akın insanın gittiği yerlerden bir taneside çikolata fabrikası, toplamda 4 katlı olan mekanın en alt katında çikolata kazanlarında imalat yapılırken diğer katlar ise satış ve kafe konseptinde dizayn edilmiş son derece lezzetli çikolataları olan güzel şirin mekan fakat bazen içerideki yoğun koku insanı bayıyor.

Lviv Çikolata Fabrikası
Lviv Çikolata Fabrikası
Lviv Çikolata Fabrikası
Lviv Çikolata Fabrikası

 

Beer Theatre; 

Yine Lviv‘in ünlü işlek mekanlarından birisi ukrayna milliyetçisi olan bira fabrikası Beer Theatre.  4 katlı olan binanın bodrum katında imalathane, giriş katında market ve diğer katlarında canlı müzik ve masalardan oluşan güzel mi güzel biralara sahip mekan. Putin, Obama, Merkel gibi isimlere ait biraları ve şişe ambalaj tasarımları görülmeye değerdir. Tattığım biraların tamamı güzeldi fakat tavsiyem Putin birasıdır.

Lviv Bira Fabrikası
Lviv Bira Fabrikası
Lviv Putin Birası
Lviv Bira Theatre

Opera Olmadan Olmaz.

Lviv’e gittiğiniz zaman girip izlemeden, görmeden dönmemeniz gereken yerlerden bir taneside Opera eğer opera’ya katılmadan binanın içerisini gezmek isterseniz 20 Grivna ücret ödemek zorundasınız bunun yerine 50 Grivna’ya üst katlardan opera bileti alarak operayı izleyebilir ve binayı gezme fırsatı bulabilirsiniz. Gittiğimizin 3. günü gitmek üzere  Madam Butterfly temsiline bilet alarak opera izledik.

Lviv Opera Binası
Lviv Opera Binası

Kiliseler;

Şehrin her noktasında  kilise görebilirsiniz Lviv’liler dinlerine oldukça düşkün bir halk ve herkes kilisiye giderek ibadetlerini yapıyorlar.

Lviv Kilise

Lviv Kilise

LViv

Lviv Ayin

 

Ve Lviv gezimize ait bir kaç video ve fotoğraf…

Lviv Motosiklet

Merdiven (Ladder)

Putin
Putin

Lviv Yemek

Fıçı Lviv

Lviv Minübüs

Lviv BinaLviv

Lviv Gezi

Lviv

Lviv Tren Garı

Lviv Street

Lviv Sokak

Facebook Yorum

This article has 6 Comments

  1. Bu parmak izi ve resim muhabbetine bende sinir olmuş hatta bi ara yollayın beni geri demeyi bile düşünmüştüm ki sırf dışarıda bekleyen ukraynalı arkadaşıma ayıp olmasın diye ot gibi durdum kontrolde 😀

    1. Bizi kontrol odasına 5 kişi aldılar (2K-3E olarak) 4 kişiden parmak izi, fotoğraf falan aldıktan sonra ben en sona kaldım bana hiçbir işlem yapmadan gönderdiler 😀 biraz kafalarına göre takılıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir