Acarlar Longozu Gezisi

Yavaş yavaş havaların bozması ile güzel havadan biraz nasiplenebilmek için 01 Ekim’de grup sürüşü ile İstanbul’dan çıkıp Sakarya’da bulunan Acarlar Longozu’na gitmeye karar verdik.

Cumartesi sabahı grubun kalanı ile buluşmak için sabah 8’de Bostancı köprüsü altında 3 kişi buluştuk ve talihsiz bir olay yaşayarak motora binerken motoru devirdim nazar çıktı diyerek marşa bastık ve Kurtköy’de diğer arkadaşlar ile buluşmak üzere yola koyulduk. Kurtköy’de ekip tamamlanınca 6 motor olarak Acarlar Longozu’na doğru yola koyulduk.

Acarlar Longozu’na gitmek için İstanbul’dan Kandıra’ya kadar Darlık Köyü yolundan gitmeye karar verdik.

İlk mola yeri ve kahvaltı durağı olarak Darlık Köyü’nde durarak kahvaltımızı ettik.

Kahvaltı’dan sonra Darlık Köyünden çıkıp Kandıra’ya buradan da Acarlar Longozu’na ulaşabilmek için Kaynarca istikametine doğru keyifli bol virajlı bir sürüş ile devam ettik. Kaynarca’dan Sonra ise Acarlar Longozu tabelalarını takip ederek Acarlar Longuzu’na vardık.

Darlık Kandıra arasında ufak bir mola vererek gruptan Erkan Abi’mizin termosla getirdiği kahvesini yudumladıktan sonra yolumuza devam ettik.

Acarlar Longozu Türkiye’nin en büyük Longoz (Subasar) ormanı olarak geçmektedir ayrıca kuş cennetidir. Longoz etrafında tesisler ve konaklama yapmak isteyenler için bungalov evler ve kamp yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Longoz’un girişinde bulunan büfenin önüne motorlarımızı park ettik içecek ve bizi gören yetenekli ufak arkadaşımız ATV’sine atlayıp bize ufak bir şov yaptı, kendisi ile konuşup Kask takmadan ATV kullanmayacağına dair sözümüzü aldık.

Motorlarımızı park edip birer çay içtikten sonra Longozu gezmeye başladık.

Acarlar Longozunu longoza paralel 750 metrelik bir tahta köprünün üzerinden gezebiliyorsunuz.


Acarlar Longozu’nun meşhur özelliklerinden bir tanesi de su yılanları. Longoz’da gezerken nilüfer bitkilerinin üzerinde su yılanlarını görebilirsiniz, ben kısa bir gezi ile 3 adet görebildim 🙂

Etrafta neler var neler yok diye drone uçurup longozu tepeden de görüntülemeyi ihmal etmedik.

Acarlar Longuzu’nu gezdikten sonra yavaş yavaş dönüş hazırlıklarına başladık  yemek için Sakarya’ya uğradık ve Sakarya’nın mehşur Islama Köftesi’nden yedikten sonra İstanbula dönüş için yola koyulduk.

İstanbul’da oturan arkadaşlar Acarlar Longozu İstanbula yaklaşık 160 170 km’lik bir rota olduğu için günü birlik gezi yerlerine rahatlık ile ekleyebilirler.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir