Trafikten Araç Çekme Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar,

Gerek takip ettiğim forumlarda, gerek sosyal medya gruplarında sıkça sorulan sorulardan bir tanesi  olan; herhangi bir sebepten dolayı kullanılmayan araçların her sene vergi ücreti, muayne ücreti ,trafik sigortası gibi masraflarından muaf olabilmek için trafiğe tescilli aracın trafikten düşürme işlemi veya başka bir değişle trafikten çekme işlemi nasıl yapılır bu işlemi size dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Trafikten araç düşürmenin iki çeşidi vardır, bunlardan bir tanesi aracınızı hurda belgeli araç haline getirir diğeri ise çekme belgeli araç düşürmesi.

Hurda Belgeli Araç Nedir?

Hurda belgeli araçlar trafikten herhangi bir sebep ile düşürülmüş ve bir daha aynı aracın trafiğe çıkamayacağı taahhüt edilmiş araçlardır, yani adı üstünde “hurda”dır ve trafikte kullanımı yasak olduğu gibi trafiğe geri tescil ettirme şansı bulunulmamaktadır.

Çekme Belgeli Araç Nedir?

Çekme belgeli araçlar trafikten herhangi bir sebep ile düşürülmüş ve daha sonra gerekli resmi işlemlerden sonra trafiğe tekrar tescil edilebilecek araçlardır.

Hangi Durumlarda Araç Trafikten Düşürülür?

Bu konuyu örnekleyecek olursak; farzedelim ki bir aracımız var ve bu aracın bir arızasından dolayı aracımızı kullanamıyoruz fakat bu araca her yıl ÖTV vergisi ödemek, Zorunlu trafik sigortası yaptırmak, muayne süresi dolmuş ise muayne yaptırmak bizi maddi anlamda zora sokacağı ve gereksiz masraf olacağından dolayı aracımızı çekme belgeli olarak trafikten düşürebiliriz ve sonraki zamanlarda aracımızı tekrar çalışır hale getirdiğimiz zaman trafiğe tekrar tescil ettirip kullanmaya başlayabiliriz. Fakat burada püf nokta aracın “Çekme Belgeli” olarak trafikten düşürülmesidir, “Hurda” belgeli aracı trafiğe tekrar tescil ettiremeyiz.

Trafik Sigortası ve Muaynesi Olmayan Aracın Satışı Nasıl Yapılır?

En büyük sıkıntılardan biriside elinizde bulunan muaynesi olmayan bir aracın satışında çıkmaktadır yeni düzenlenen yasa ile trafik sigortası olmayan ve muaynesi bitmiş bir aracın satışını yapabilmek için ya muayneden geçirip trafik sigortasını yaptırıp satışını vereceksiniz veya trafikten çekme belgeli olarak aracınızı düşürüp satışını yapabilirsiniz?

Aracı Trafikten Çekme Ücreti Ne Kadardır?

Aracınızı trafikten çektirmek için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Trafikten Çekme Belgeli Olarak Araç Nasıl Düşürülür.

Evet gelelim trafikten aracımızı çekme belgeli olarak düşürmeye,

2016 yılının başında eski motorumu satmak için izlediğim adımları sizlere anlatacağım.

İlk olarak trafikten çekmek istediğiniz aracınızın ödenmemiş vergi borcu trafik cezası gibi borçları varsa bunları ödemekle başlıyoruz.

Sonraki adımda bulunduğunuz bölgenin trafik şubesinde işlem yapmak için internet üzerinden randevu alıyorsunuz.

Randevu alırken ilk sekmede “Trafik Tescil İşlemlerini” ikinci sekmede ise “Trafikten Çekme İşlemini” seçerek kendinize uygun bir randevu alıyorsunuz.

Trafik şube müdürlüğüne giderken yanınıza almanız gerekenler,

 • Aracın Ruhsatı
 • Plakalar (Motosikler ise tek plaka araba ise iki plakayı’da yanınızda götürüyorsunuz)
 • İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1) (Bu belgeyi trafik şube yakınlarındaki kırtasiyeler doldurmaktadır.)
 • Gideceğiniz kurumu hitap alan ve yapacağınız işlemi anlatan bir dilekçe.

Yukarıdaki belgeleri alıp randevu saatinizde trafik şubenin yolunu tutup evrakları ibraz ediyorsunuz ve size muhtemelen bir gün sonrasına tekrar randevu veriyorlar,

Ertesi gün gittiğinizde iki adet belge teslim alıyorsunuz bunlardan bir tanesi “Çekme Belgeli Ruhsat” diğeri ise vergi dairesinden de aracınızı düşürmek için vergi dairesine teslim etmeniz gereken bir evrak oluyor, bu evrağı vergi dairesine teslim ettikten sonra işlemleriniz bitmiştir hayırlı uğurlu olsun. 🙂

 

Facebook Yorum

This article has 25 Comments

 1. Selamin aleykum bn motorumu 10 gun oluor alali ama sigorta muayene felan ucretleri yuksek ciktigi icin trafikten dusurmek istiyorum suan ruhsatin diger nushasi yok trafik sigortasi yaptirmadigim icin ben bu halde dusurebiliyormuyum

  1. Merhaba, işlemler için ruhsat olmadan nasıl olacağını bilmiyorum trafik şubeyi arayıp konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz, ikinci seçeneğiniz ise sigorta yaptırıp ruhsatınızı alabilir ve aracınızı trafikten düşürdükten sonra sigortayı iptal edip sigorta parasını geri alabilirsiniz.

   1. Saolun benim ruhsatin 2nci nushasini nasil alicam cok bilmiyorum konularida trafik sigortasini yaptirdim dielim sonrasini biliyormusunuz

    1. trafik sigortanızı yaptırdıktan sonra trafik şubeye gidip ruhsatınızı teslim alıyorsunuz, noterden verilen satış geçici ruhsatın altında ruhsatı nasıl alabileceğiniz anlayılıyordu yanlış hatırlamıyorsam trafik sigortası yaptırıp 10 gün içinde gidip ruhsatınızı teslim almazsanız ptt ile adresinize gönderiyorlar.

 2. vergi borcu yapılandırılmış ve taksitleri düzenli ödenen araç cekme belgesi yapılabilirmi

  1. O konu hakkında bir fikrim yok, trafik şubeden veya çalıştığınız bir sigortacı varsa büyük ihtimalle biliyorlardır prosedürü bilgi alabilirsiniz

 3. Merhaba bende motosikletimi trafikten çekme işlemi yapacağım. Randevu almak için siteye girdiğimde önemli not kısmında ‘araç tescil belgesi ücreti 88’ ‘motorlu araç trafik belgesi ücreti 117 tl’ yazıyor. Ben sadece ek-1 formu için ücret vereceğim sanıyordum. Bu konu hakkında bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba benim bildiğim kadarı ile ücret alınmıyor en azından ben bu işlemleri yaparken alınmadı, en garanti yöntem randevu alacağınız trafik şubeye telefonla ulaşıp sormanız olacaktırç

   1. Motorumu trafikten çektim. Ücret istemediler. Ordaki yazılar gereksiz. Bilgilendirme olsun.

 4. Trafikten düşürdükten sonra peki tekrar trafiğe alma işlemi nasıl oluyor o zaman ücret ödeniyor mu? Bir de aracın sigortası trafikten düşürünce iptal mi oluyor mesela trafikten düşürüp sonra iki ay sonra tekrar trafiğe çıkınca bir zararım olur mu ? Trafikten düşürmenin dezavantajları var mı?

  1. Trafikten düşürülmüş aracı tekrar tradiğe çıkarmak için, araca Ek-1 belgesi doldurtmanız daha sonra egzoz emisyon ölçümü ve Tüvtürk’ten muayne yaptırmak gerekmektedir (Muayne Ek-1 belgesine işlenecektir) bu işlemlerden sonra trafik şubeye gidilip ruhsat ve plaka basım işlemleri yapılmaktadır.

 5. Merhaba bizim motorumuz 100cc vergisi yok ama trafik sigortasi 5aydir yok kullanmiyoruz trafikten cikaracagiz ama muayene de geçti sigortadan bunları yaptirip mi cikariyorsunuz yoksa hic gerek yok mu direk cikariyorlar mi belgelerle gidince bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler simdiden

  1. Neslihan Hanım;
   Motorunuzu trafikten düşürmek için muayne’ye gerek yok fakat sigorta için tam emin olamadım (sanırım sigortaya’da gerek yoktu), trafik şubeden konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Durum hakkında bizlere de bilgi verirseniz başkalarının da faydalanabilmesi için konuyu güncelleyebilirim.

 6. merhabalar

  bu işlemleri yaptırmak için herhangi bir emniyet müdürlüğü ve vergi dairesi olsa olur mu yoksa illa bağlı bulunduğun ilçenin emniyetine ve vergi dairesine mi gitmek gerekir

  1. Aslı Hanım merhaba,
   Trafikten araç çekmek işlemini herhangi bir trafik şube müdürlüğünden yapabilirsiniz, vergi dairesinde de aynı şekilde istediğiniz vergi dairesine verebilirsiniz.

   1. Merhablar benm basmda bir durum var aracimda haciz var ve ben buni cekme belgeli yapmak istiorm yakalama karari ciksa bu araci elmden alirlarmi motru yni cekme belgeli olark elimden alrlarmi bilgi verrseniz sevinirm

    1. Merhaba, hacizli aracı trafikten çekme belgeli yapamayabilirsiniz, çekme belgesi alabilmesi için aracın vergi borcu vb. olmaması gerekmekte ama bu haliyle çekme belgesi alsanız bile araca yakalama kararı çıkarıldıktan sonra buldukları yerde aracınızı bağlarlar ve hacz ederler.

 7. Merhabalar, kullanmadığım klasik bir vespam var. Aracın muayenesi yok ve trafik sigortası bitti. Trafikten düşürmek istiyorum ancak emniyete plakayı da vermek gerekir demişsiniz, benim motorun plakası da kayıp nasıl bir yol izlemek gerekir acaba?

  1. Erol Bey merhaba,
   Motosikletinizi trafikten düşürmek için plakayı istiyeceklerdir fakat sizin durum biraz daha karışıkmış. Eskiden kayıp/çalıntı plaka durumunu trafik şubeye bildirerek yeni plaka basımı yapılmaktaydı fakat şuan ki yasaya göre kayıp/çalıntı plakaların terör olaylarında kullanılabilmesi ihtimali yüzünden böyle bir durumda araca yeni ruhsat ve yeni plaka verilmektedir. (eski plaka 34ABC123 ise bu plaka tekrar verilmiyor).Sizi yanlış yönlendirmemek adına bu yüzden bir yorumda bulunamıyorum trafik şube yetkilileri sizi daha iyi yönlendireceklerdir.

 8. Merhaba iyi günler benim motosikletimi kullanmıyorum daha doğrusu bir kişiye satıcam o da trafikten men olarak istiyor motorun ruhsatı ni bile emniyetten gidip almadık sigorta odenmedi muayne ne zaman biter hiç bi fikrim yok çekme belgeli yaptırmak için sigorta muayne yaptırmamız lazımmı yoksa direk düşüttürebiliyoruzmu ? Cevaplarsanız sevinirim birde sigorta veyatta muayne gunune nerden bakıcaz ?

  1. Merhaba, sigorta bitiş sürenizi sigorta acentasından sorgulama yaptırarak öğrenebilirsiniz. Motorunuzu trafikten düşürmek için muayneye gerek duyulmuyor fakat sigortadan emin değilim.

 9. arcımı sattım arkadaş aracı üstüne almadı beni sürekli iki yıldır oyalıyor ne yapmam lazım

  1. İkna etmek amaçlı bir süre tanımlayıp bu süre içerisinde satışı almazsa araca haciz koydurtup yakalama kararı çıkarıcam diyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir