Bayram Gezisi-2 / Gökçeada Kampı

Dokuz günlük bayram tatilinin ilk etabını Kömür Limanında tamamlamıştık ve ani bir karar ile Gökçeada’ya gelmeye karar vermiştik okumayanlar için ilk önce sizi alttaki linke alalım efendim 🙂

Bayram Gezisi-1 / Kömür Limanı Kampı

06.07.2016 tarihinde Kömür Limanı’ndayken Gökçeada’ya gitmeye karar verince sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı edip Gökçeadaya doğru yola koyulduk.

Gökçeada’ya gitmek için Eceabat’ta Kabatepe Limanına geldik ve önümüzde bulunan uzunca bir araç kuyruğunu es geçip feribota binmek için beklemeye başladık

kabatepe limanı

Feribot yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürmekte ve motosiklet için 12 lira ücret ödemeniz gerekmektedir.

Ada’ya varmadan önce internetten kamp kurabileceğimiz yerleri araştırdığımızda Yıldız Koy kamping’i bulduk ve feribottan inince Yeni Bademli köyüne doğru giderek Yıldız Koy Kampinge ulaştık.

İşletme kendi çadırınız ile gittiğiniz zaman kişi başı günlük 50 lira ücret talep etmekte ücretin içerisinde açık büfe kahvaltı dahil, kamping ile anlaştıktan sonra çadır kurulumu yapıldı işletme hayvan dostu olduğu için her yerde kedi köpek görebilmeniz mümkün evcil hayvanınız ile konaklama imkanı sunuyorlar. işler bittikten sonra biraz Gökçeadanın merkezini gezdik.

Gökçeada sezonun açılması ve bayram tatili nedeniyle bir hayli kalabalıktı merkezde bir lokantada yemek yedikten sonra çay içecek yer aramaya başladık, hemen merkezde kocaman “aile çay bahçesi” tabelası olan bir mekana girdik mekan büyük hem yemek hem de çay bahçesi olarak işletmeyi düşünmüşler fakat beceremedikleri her hallerinden belliydi doğru düzgün kimse olmamasına rağmen 4 garsona çay söylüyorsunuz gelmiyor en son gelen çayımız yok diyor, yan masadan biri söyledikleri pidelerin akibetini merak ediyor aldıkları cevap usta başka iş ile uğraştığında 40 dakikayı bulabileceği cevabı alınıyor falan garip bir yer, neyse çay olmadığını anlayınca kalkıp gidiyoruz. Ara sokakta Mira isimli bir kafeye oturuyoruz, rum bir ailenin işlettiği kafede güleryüzlü hizmet ile çay içebildik, kafenin fiyatları oldukça ucuzdu ve paraya tamah etmeyen insanlar oldukları belliydi bir kaç bardak çaydan sonra kalkıp merkezi biraz turluyoruz.

Batı’da olduğumuz için güneş batmak bilmiyor akşam 6 dan sonra bile güneş yakıcı etkisini göstermeye devam ediyor bu adada.

Hava kararmaya yakın kamp alanına dönüp bir güzel çadıra girip sızıyoruz gece tesisin barında birer tane bira içtikten sonra uyumaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ertesi gün adayı gezme vakti. Kahvaltıdan sonra ufak bir gezi yapıyoruz merkezden bir yola giriyoruz ve Eşelek Köyü tarafına doğru sürüyoruz.

Eşelek Köyü civarında kiteboard (paraşüt sörfü) yapılan bir sahile geliyoruz.

Gökçeada Kiteboard kiteboard gökçeada

Kiteboard yapanları biraz izledikten sonra yola devam ediyoruz yollar biraz dar ve güzel bol virajlı tek sıkıntılı yeri sıcaktan dolayı bazı yerlerde zift erimiş sürerken dikkatli olmakta fayda var.

Yaklaşık 30 40km kadar gittikten sonra yolda Gökçeada şehir merkezi sapağını görüyoruz ve 18km Gökçeada merkeze doğru sürüyoruz yolda baraj gölüne denk geliyoruz hem önündeki kaynak suyundan biraz serinlemek hemde ufak bir mola için duruyoruz.

Baraj gölü Gökçeada baraj gölü Baraj Göllü Gökçeada Gökçeada Barajı

Dönüş yolunda gökçeadanın merkezinden geçerken meşhur Efi Badem kurabiyelerinden satın aldık, özelliği bayatlamamasıymış zaten bayatlamaya fırsat vermeden beğenerek tükettik.

efi badem kurabiyesi

Kamping’in hemen üst tarafında bulunan Kaleköy ve Kale’ye ufak bir gezinti yaptık köydeki yapılar çok güzel daracık sokakları ve bahçelerden sokaklara taşan çiçekler ortama ayrı bir güzellik katıyor.

IMG_1333 IMG_1334 IMG_1336 IMG_1337 IMG_1339

Aşağıdaki sokağın ismi Kraliçe Valentina Yolu’ymuş 1440’lı yıllarda Pelemede Gattilusio tarafından eşi Valantina için yaptırılmış, Valantina adaya gelişinde limanda halk tarafında karşılanıp çiçekler ve müzik eşliğinde bu yoldan kaleye çıkarmış daha sonra cenevizliler tarafından restore ettirilip askerlerin kaleye ulaşımı için kullanılmış.

Kraliçe Valantina Yolu

Kaleköy civarını biraz gezdikten sonra kamp alanına dönüp eşyalarımızı sabah yola çıkmak için hazır ediyoruz ve akşam yemeği için yine kaleköy limanına doğru gidip Eleni Rum Tavernası’nda akşam yemeği eşliğinde rakımızı yudumluyoruz.

Gökçeada Rakı

Sabah ilk feribota yetişbilmek için 4’te  uyanıp alelacele çadırı yatağı eşyaları toplayıp yüklenip son dakikada Kuzu Limanına yetişip 05:00 feribotuna kendimi atıyoruz ve İstanbula dönüş yoluna geçiyoruz.

gün doğumu

Gökçeada’nın yollarına göz atmak isterseniz buyrun bir de turlarken çektiğimiz yol videomuz var.

 

Ve sağ salim, kazasız belasız istanbula varıp evlerimize ulaşıyoruz…

Honda Cbf 600

 

 

Facebook Yorum

This article has 6 Comments

  1. Harika gezi olmuş. Ben çok severim ve sık giderim GÖkçeada ya, güzel anlatmışsınız. Ellerinize sağlık, tekeriniz düz bassın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir