Bayram Gezisi-1 / Kömür Limanı Kampı

Birçoğumuz gibi bu sene ramazan bayramı tatili için benimde  iştahım aylar öncesinden kabarmıştı. Nereye gideceğimi az çok öncesinden planlamış, gidenlerden edindiğim bilgiler ve tavsiyeler üzerine Saroz Körfezinde bulunan Gelibolu’daki Kömür Limanına gitmek için planlar yapmaya başlamıştım ve günler haftaları kovalarken o beklediğimiz tatil geldi çattı.

Kömür Limanına gitmeyi kafaya koymuştuk ama kafamda bir çok soru işareti vardı bunlardan en büyüğü anlata anlata bitirilemeyen yoluydu, anlatıklarına göre geliboludan sonra fındıklı köyüne giriliyor fındıklı köyü ile kömür limanı arası tam bir faciaydı arabalar zar zor iniyor ve kimilerine göre o yolu motorla inmek akıl karı değildi. Her ne kadar bunları çok kafama takmasamda acaba başımıza iş açacak mıyız? diye düşünmeden edemiyor insan.

Merak edenler için Kömür Limanından Gelibolu-Eceabat yoluna kadar yaptığım çekim aşağıdadır.

 

Tatilin başlaması ile ilk iki günü cumartesi ve pazarı motorun bakımlarını yapmak ve eksik gedik alışverişini tamamlamak için harcadım.

IMG_1258[1]

Yola çıkmadan yanıma aldığım hatırladığım kadarı ile kamp malzemeleri listesi:

 1. 47 Lt Sırt Çantası
 2. Çadır
 3. Uyku Tulumu
 4. Şişme Yatak
 5. Pompa
 6. 3 Adet Temiz Tişört
 7. Temiz İç Çamaşırı Çorap
 8. Deniz Şortu
 9. Deniz Ayakkabısı
 10. Palet
 11. Deniz Gözlüğü
 12. Havlu
 13. Güneş Gözlüğü
 14. Kişisel Bakım ürünleri( Diş fırçası, macun, güneş kremi vb.)
 15. Çadır Lambası
 16. El Feneri
 17. Yedek Çakmak
 18. Zippo Benzini
 19. Bıçak
 20. Islak Mendil
 21. Şarj Aletleri
 22. Kameranın Yedek Pili
 23. Bol Miktarda Pil
 24. Yere Sermeye Örtü
 25. Lastik Tamir Kiti
 26. Zincir Yağı
 27. Disk Kilidi
 28. Alet Edevat Seti
 29. Tütün
 30. Izgara Teli (Gelibolu’dan temin ettim)

 

Eşyaların motora yüklenmesi ile ilgili bir fotoğraf

Yükleme

Yola pazartesi günü çıkmamın en büyük sebeplerinden bir tanesi de bayram trafiğini atlatmaktı ve bu kararın yerinde bir karar olduğunu çok geç olmadan anladım, hafta sonu trafiğe çıkanlar çıktıklarına isyan ediyorlardı.

Pazartesi sabahı kargalar kahvaltısını etmeden yola koyulmanın vakti gelmişti ve son kontrolleri yapıp motoru yükledikten sonra sabah 6:30 civarı İstanbul’dan teker Gelibolu’ya doğru döndü.

İstanbul neredeyse ölü şehir kıvamındaydı 45 dakikada anadolu yakasından silivriye ulaştık. ilk molamızı Tekirdağ çıkışında vererek kahvaltı ettik ve yolumuza devam ettik ikinci molamız Gelibolu merkezde oldu ve aşağıya inmeden alışverişimizi yaparak Kömür Limanına doğru hareket ettik.

Ve kömür limanına iner inmez hemen çadır yeri seçiminden sonra çadır kuruldu ve denize sıfır çadırın keyfi asıl akşam çıktı. dalga sesleri ve zifiri karanlıkta uyumanın tadını mutlaka almalısınız.

Kömür Limanı Kamp

Kömür Limanına Nasıl Gidilir?

Kömür limanına gidebilmek için Gelibolu’dan Eceabat yönüne doğru ilerlerken Shell Benzinciyi geçtikten yaklaşık 600-700 metre sonra Fındıklı Köyü tabelasından sağa doğru dönüp önce Fındıklı Köyü’ne ulaşmanız gerekmektedir Fındklı Köyünden sonra “Kömür Limanı Girilmez” tabelasını takip etmelisiniz köy yolundan çıkıp stabilize bir yola girilmektedir ve bu yol sizi kömür limanına çıkarmaktadır.

Kömür Limanı su altı zenginliği bakımından dalış için ideal bir koy olduğu için dalışçıların uğrak mekanlarından ve genellikle çoğu karavanları ile yazı burada geçirmektedirler, yani bütün yaz misafiri olan bir ye. Su altı zenginliği demişken gerçekten pırıl pırıl ve buz gibi bir denizi var su seviyesi çok çabuk derinleşmekle birlikte ne kadar derin olursa olsun suyun dibini görebilmektesiniz, basit bir gözlük ile dibe dalmadan suyun içindeki balıkları bir akvaryumda yüzer gibi izleyebilirsiniz. Zamanında limana kömür gemileri yanaşıp buradan yük boşalttıkları için adı kömür limanı olarak kalmış.

Kömür Limanı Tepeden Kömür Limanı Tepeden-2

Limanda işletmeler mevcut içecek ve yiyecek bakımından sıkıntı çekilmiyor (yiyecek olarak ekmek arası, kahvaltı ve gözleme tarzı aparatifler bulunmakta) fakat elektrik bulunmamakta yani teknoloji bağımlıları için biraz sıkıntı olabilir,limanın bir çok yerinde doğal su kaynakları mevcut.

İlk iki gün herşey mükemmel gidiyordu sabah çadırdan uyanır uyanmaz üç adımda denize girip ayıldıktan sonra güne mükemmel bir başlangıç yapıp tatilin keyfini çıkarmaya devam ediyorduk.

Genel Olarak Kömür Limanı’nda;

 • İşletme var (yemek ve içecek satışı)
 • Tuvalet var fakat pek hijyenik değil (koyun arka tarafı orman 🙂 )
 • Fındıklı Köyün bakkal bulunmakta (ekmek vb alışveriş yapabilirsiniz)
 • Alışveriş için en ideal yer Gelibolu
 • Elektrik yok
 • Telefon şebekeleri çekmektedir.

IMG_1359 IMG_1361 IMG_1369

 

Akşamları ise kamp ateşi eşliğinde iki kadeh rakının değmeyin keyfine. 🙂

kamp ateşi IMG_1365

Derken bayramın 2. günü geldi çattı ve günübirlikçi istilası başladı öyleki çadırın dibine kadar giren günübirlikçi gruplarından sahilde adım atmaya yer kalmadı ve bizim için kafa dinlemek olan tatilin keyfi yavaş yavaş eziyete ve çileye dönüştü. Yapabileceğimiz bir şey olmadığı için hemen kafada en yakın nereye gidebiliriz sorusu belirdi ve bu güzel cennet koyu bırakıp ertesi gün günübirlikçiler gelmeden apar topar toplanıp sabah Gökçeada’ya doğru yola koyulduk.

IMG_1364 IMG_1372

 

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir