Side Antik Kent

Side, Antalya merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan anlamı anadolu dilinde “nar” olan ve hititlilere kadar uzanan bir tarihi olduğu söylenen bir antik kent.

Nisan ayının başlarında iş için gittiğim Side’ye malesef doyamadan dönmek zorunda kaldım, tertemiz deniz gezilecek görülecek tarihi yerler ve doğası.

Side antik kentinin zamanında bir çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı belirtilir, hititlerden lidyalılara, lidyalılardan perslere, perslerden iskendere, iskenderden suriye krallığına ve dahası. Bu kadar çok topluluğa ev sahipliği yapan yerde hali ile gezilecek ve görülecek binlerce şey ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilk akla geleni antik tiyatro oluyor.

Konaklama olarak sanırım bu sene biraz daha fiyatlar uygun otellerin ve turizmcilerin bu sene ülkemize gelen turistlerin azlığından dolayı dertleri büyük. Şöyle söyleyeyim Side merkezde nisan ayında üç yıldızlı bir otelde oda kahvaltı 70 liraya konakladım ve otelde kalan 4 kişiydik. Bu sebepten dolayı otel masrafları gözünüzü korkutmasın.

Denizi ve sahili gerçekten çok iyi malesef ben iş için gittiğim için ve nisan ayında denize girilebileceğini düşünmediğimden dolayı bu güzelliğinden de yararlanamadım.

Hem deniz kum güneş, hem tarihi geziler, müzeler bir arada işin içinden çıksın diyorsanız Side tam size göre bir yer olabilir.

işte Side’den bir kaç fotoğraf.

IMG_0425

IMG_0470

 

Facebook Yorum

This article has 2 Comments

  1. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.
    I needs to spend some time learning much more or understanding more.
    Thanks for fantastic information I was looking for this
    information for my mission.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir